SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4
                 im. Stefana Żeromskiego
                          w Bełchatowie

 

LAUDATO SI'

 
DOKARMIANIE PTAKÓW ZIMĄ

Zima to trudny czas dla ptaków, trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko zasypał śnieg. Poszukiwanie pożywienia na mrozie pochłania ich energię. W ogrodzie pokrytym śniegiem, można spotkać wróble, sikory, kawki, gawrony czy kosy.

Wielu ptakom nie uda się przetrwać ciężkich, zimowych warunków, aby im pomóc można je dokarmiać. To bardzo ważne i odpowiedzialne zajęcie, nierzadko może uratować je od śmierci z głodu lub wychłodzenia.

Jeśli już zdecydujemy i zaangażujemy się na zimowe dokarmianie ptaków, róbmy to regularnie i właściwymi produktami. Ptaki szybko przyzwyczajają się do źródła pokarmu i dłuższe przerwy w dostarczaniu im pożywienia mogą być dla nich niebezpieczne.

Jak, kiedy i czym dokarmiać ptaki?

Więcej: https://laudatosi.caritas.pl/aktualnosci/jak-madrze-dokarmiac-ptaki-zima/
Klej AMOS stawia na ekologię!Nasza szkoła włączyła się do akcji ekologicznej producenta kleju AMOS
pn. „Wymień puste na pełne”.


Zbieramy puste opakowania po kleju AMOS do oznakowanego pojemnika, który został ustawiony na holu dolnym.

Zapraszamy wszystkich do udziału w akcji ekologicznej, tym bardziej,
że przyłączając się do tego przedsięwzięcia wspieramy program
POLSKIEJ AKCJI HUMANITARNEJ pn. „PAJACYK”,
którego celem jest dożywianie dzieci.

 

JEST TO AKCJA - ekologiczna, charytatywna, nieskomplikowana, potrzebna!

Sprawdź szczegóły na: www.najlepszyklej.pl

 

Bądź EKO!
 
 
 


W ramach Modelowego Ośrodka Ekologii Integralnej pn. „ZIELONA TRANSFORMACJA”

6 grudnia 2021 r. w naszej szkole odbyły się dwugodzinne warsztaty dla uczniów kl. 7- 8 pt.

„Co dalej po węglu? - o zmianach klimatu, energetyce i sprawiedliwej transformacji”,

prowadzone przez trenerów z Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła” w Łodzi.

Więcej: https://belchatow2050.pl/

 

Celem podejmowanych w projekcie działań jest rozpoczęcie i prowadzenie dyskusji
w zakresie:

- zielonej i sprawiedliwej transformacji dla obszaru KWB BEŁCHATÓW;

-promocji alternatywnych wariantów rozwoju dla Bełchatowa i rewitalizacji terenów pogórniczych;

- przywrócenia równowagi ekosystemu i dobrych warunków środowiskowych wokół odkrywki,

- skutków zdrowotnych, środowiskowych, wizerunkowych i rozwojowych istnienia instalacji

i odkrywki dla regionu.

Warsztaty prowadzone były metodami aktywizującymi, mającymi na celu swobodną wymianę myśli, rozwój kreatywnego i krytycznego myślenia.

Ponadto zajęcia poszerzyły zainteresowania uczniów, jednocześnie przyczyniając się rozwoju umiejętności komunikowania się w grupie, argumentowania oraz wyciągania wniosków.

Pracując metodami aktywizującymi wspieramy również rozwój emocjonalny naszych uczniów.

 


W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 2b wcielili się w role aktorów i przygotowali przedstawienie na podstawie wiersza Marii Kownackiej „Cztery wiatry". Przy okazji dowiedzieli się o rodzajach wiatru oraz jego roli i skutkach działania🍃


Wiele dziedzin naszego życia powiązanych jest z wykorzystaniem energii. Najczęściej pozyskujemy ją w procesie spalania, np. węgla. Można ją jednak wytworzyć również w inny sposób, np. z wiatru. Podczas zajęć uczniowie kl. 2b poznali możliwości wykorzystania energii wiatrowej oraz definicje odnawialnych źródeł energii. Wszystkie dzieci wykonały samodzielnie wiatraki, które później były dla nich doskonałą zabawą😊Celem kampanii jest edukacja ekologiczna dzieci, a dzięki nim również dorosłych, w zakresie ochrony środowiska oraz wdrażanie do zachowań proekologicznych, z jednoczesnym kształtowaniem empatii wobec zwierząt przebywających
w schroniskach.

Zachęcamy uczniów, rodziców oraz nauczycieli do przynoszenia, zapakowanych w woreczek foliowy zużytych tuszów
z drukarek atramentowych i wrzucenia ich do specjalnie przygotowanych kartonów.

Zebrane w ten sposób zużyte tusze zostaną przekazane do recyklingu, a z pozyskanych dzięki temu środków firma Eko-system zakupi karmę dla zwierząt ze schronisk Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Dodatkowe informacje:

https://tuszdopaki.pl/Dnia 15 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Czystego Powietrza. Uczniowie klas 0-3 wraz ze swoimi wychowawcami dyskutowali o kwestii smogu, jego przyczynach, skutkach i sposobach na jego ograniczenie. Podczas zajęć uczniowie poszerzyli swoją wiedzę w tym zakresie, jak również wykonali piękne prace plastyczne. Zajęcia odbyły się w ramach działań proekologicznych w naszej szkole.Charytatywno - ekologiczna działalność Modelowego Ośrodka Ekologii Integralnej to akcja pn. Nakrętka mała, ale dużo zdziała! 

W ramach projektu realizujemy w praktyce dzieło miłosierdzia, w duchu encykliki Laudato Si'.

Nakrętki są małe, ale to w ich liczbie leży siła i realna pomoc dla potrzebujących.

W bardzo krótkim czasie, dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej udało się nam zebrać około 300 kg nakrętek.

W jaki sposób zebrane nakrętki mogą pomóc potrzebującym?

Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczany na leczenie i rehabilitację KRZYSIA SMARZYCHA,
7-letniego chłopca z ciąży mnogiej czworaczej, który cierpi na mózgowe porażenie dziecięce, wodogłowie pokrwotoczne zaopatrzone zastawką komorowo - otrzewnową, padaczkę wadę wzroku i słuchu.

Miesięczny koszt rehabilitacji i wyjazdów do specjalistów, pod których chłopiec jest ciągłą opieką to około 1 500 zł, natomiast tona zebranych nakrętek to kwota 700, 00 zł.

Aby uzbierać tonę nakrętek, potrzeba ich prawie pół miliona!

Butelki plastikowe najczęściej wykonane są z plastiku PET, natomiast nakrętki plastikowe zazwyczaj
z plastiku PP, PE, LDPE lub HDPE, który cechuje się dużo większą gęstością surowca oraz odpornością na uszkodzenia niż PET. Dzięki temu nakrętki znacznie łatwiej niż inne produkty plastikowe poddają się procesowi recyklingu.

Nakrętka kryje w sobie wielki potencjał, to wartościowy, twardy plastik. Oznacza się go HDPE – to skrót od angielskich słów High Density PE, czyli polietylen dużej gęstości.

Recykling nakrętek polega na przetworzeniu ich na specjalny granulat, z którego następnie można stworzyć nowe elementy tj. np.: kolejne nakrętki, doniczki, worki na śmieci, opakowania, rury PCV, łopaty do śniegu  lub wiadra.

Przy okazji zbiórki nakrętek pomagamy także chronić środowisko. Butelki bez nakrętek łatwiej zgnieść, co obniża koszty ich przewożenia i magazynowania.

Jakie nakrętki zbieramy?

Zbieramy wszelkie plastikowe zakrętki – bez względu na ich wielkość, kształt czy kolor, np.
po wodzie mineralnej lub innych napojach, soku, mleku, od płynów do prania, płukania, mycia podłóg, od pasty do zębów, słoików (np. po kawie rozpuszczalnej), ze słoiczków i buteleczek po lekach i suplementach diety, po szamponach, balsamach, żelach pod prysznic, kremach, itp.

Zbierając nakrętki i przekazując je na cele charytatywne, możesz mieć pewność, że nie trafią do lasu lub na wysypisko śmieci.

 

Jednak, żeby zbiórka przełożyła się na realną pomoc dla Krzysia, nakrętek musi być naprawdę baaardzo dużo. Zatem- WKRĘĆ SIĘ W POMAGANIE!MNIEJ ŚMIECI, WIĘCEJ PAMIĘCI!

W październiku i listopadzie plastikowe znicze zalewają cmentarze. A może w tym roku przygotujesz się
do ekologicznego obchodzenia dnia Wszystkich Świętych?

Ekologiczne wianki, znicze i zero plastiku, czyli „Mniej śmieci – więcej pamięci!”.

Jednak pamiętaj, za zmarłych najważniejsza jest nasza modlitwa!


więcej informacji...

KONKURS...


Katechetki z naszej szkoły w piątek 22 października 2021r w kościele Akademickim w Piotrkowie Trybunalskim brały udział w spotkaniu formacyjnym dla katechetów, którego temat był: "Troska jest Boska. Laudato Si w trosce o nasz wspólny dom.
Prelegentem spotkania była: s. Beata Zawiślak USJK
Podczas spotkania katechetki zaczerpnęły inspiracje do przeprowadzenia katechez w nawiązaniu do encykliki papieża Franciszka.
W dniach 20 - 21 października 2021 roku uczniowie klasy Va i VIIs podczas lekcji religii wraz z katechetkami udały się do kapliczek w pobliżu szkoły, aby w pięknej modlitwie różańcowej zawierzyć papieża Franciszka oraz nasz świat.
W tym czasie były rozmowy na temat piękna natury oraz jak należy o nią dbać. Nawiązano do encykliki "Laudato si".
Odczytano pieśń św. Franciszka. BROSZURA promująca proekologiczne nawyki
w codziennym życiu

 "DOBRE PRAKTYKI EKOLOGICZNE"  Inauguracja

Modelowego Ośrodka Ekologii Integralnej 

pn. ZIELONA TRANSFORMACJA
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Bełchatowie wzięła udział w ogólnopolskim konkursie grantowym organizowanym przez CARITAS na lokalne inicjatywy ekologiczne i znalazła się w gronie sześciu zespołów w Polsce, pozyskując, jako jedyna w Archidiecezji Łódzkiej grant w kwocie 20 000 zł na realizację eko-projektu - Modelowego Ośrodka Ekologii Integralnej pn. ZIELONA TRANSFORMACJA .

Projekt Caritas Laudato si’ jest odpowiedzią na wezwanie Papieża Franciszka do troski
o nasz wspólny dom, jakim jest Ziemia, przekładając społeczną naukę Kościoła w zakresie ekologii integralnej na konkretne, praktyczne działania oraz potrzebę budzenia w nas ekologicznej wrażliwości.

Swoje przemyślenia Papież Franciszek zawarł w wydanej w czerwcu 2015 r. encyklice Laudato si’, mocno akcentując potrzebę proekologicznego działania i pilnie wzywając "każdego człowieka żyjącego na tej planecie do rozpoczęcia dialogu i do transformacji naszych serc i społeczności, aby powstrzymać ocieplanie się planety oraz ograniczyć emisję gazów cieplarnianych w celu zwalczenia kryzysu klimatycznego”.

 Odpowiadając na ekologiczny apel Papieża Franciszka, nasza szkoła w te działania postanowiła się wpisać, podejmując wyzwanie i jednocześnie promując encyklikę Laudato si’.

Poprzez działania projektowe, wypracujemy dobre praktyki, które każdy będzie mógł wdrożyć
w codzienność, zmieniając swoje przyzwyczajenia w różnych aspektach, np. poprzez ograniczenie marnowania żywności, zużycia wody czy energii elektrycznej.


Projekt pn. ZIELONA TRANSFORMACJA to szansa na zmianę postaw i nawyków w zakresie ochrony środowiska.


Adres:
ul. Lipowa 11, 97-400 Bełchatów
Kontakt:
tel. 44 /632-22-18; kom. 510-791-755
e-mail: 
sp4@belchatow.pl

Godziny pracy sekretariatu: 
7:30 - 15:30
od poniedziałku do piątku