SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4
                 im. Stefana Żeromskiego
                          w Bełchatowie

 

WYDARZENIA 2022/2023


PAŹDZIERNIK

„PRZERWA NA CZYTANIE”

Jednym z wielu ważnych wydarzeń organizowanych w naszej szkole w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek był udział uczniów w III Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pod hasłem "Przerwa na czytanie".
Uczniowie czytali książki przyniesione z domu lub wypożyczone z biblioteki szkolnej. Czytano w salach lekcyjnych, na szkolnych korytarzach, klatce schodowej oraz w bibliotece. Czytała cała społeczność naszej szkoły. Czytaliśmy to, co lubimy, bo to sprawia nam przyjemność. Natomiast w klasach oddziałów „0” uczniom czytała Pani Patrycja Kołasińska oraz Pani Krystyna Krakowiak.. Do „Przerwy na czytanie” przystąpiło 400 uczniów.
Akcja miała na celu: promocję czytelnictwa oraz zachęcanie do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Bardzo gorąco dziękuję za aktywny udział w tej ważnej i potrzebnej akcji.

28 października 2022 r. w bibliotece szkolnej miała miejsce IV edycja szkolnego Konkursu Pięknego Czytania „W KRAINIE BAŚNI, BAJEK I LEGEND” dla uczniów z klas IV-V. Po eliminacjach klasowych do konkursu przystąpiło 14 uczniów. Jury w składzie: pani wicedyrektor Agnieszka Wojewoda, pani Katarzyna Sobczyk i pani Agata Kostrzewa przyznały następujące miejsca:
Hanna Olczyk kl. Va I miejsce 
Kacper Stanisławski kl. IVa II miejsce
Laura Cygan kl. IVb III miejsce 
Maksymilian Jarosik kl.IVb Wyróżnienie 
Orest Kołaciński kl. Va Wyróżnienie
 Lena Muszyńska kl. Va Wyróżnienie
Antoni Wiśniewski kl. Va Wyróżnienie
Amelia Masek kl. Va Wyróżnienie 
Nagrody wręczyła pani dyrektor Izabela Anioł i pani wicedyrektor Agnieszka Wojewoda.
Organizatorzy konkursu – p. Maria Pierszała i pani Monika Grygiel zapraszają za rok Pamiętamy o Stefanie Żeromskim!

Z okazji Dnia Patrona odbył się coroczny Szkolny Konkurs Ortograficzny, w którym wzięli udział wszyscy ósmoklasiści. W tym roku pod hasłem „Krajobrazy ojczyste słowami Żeromskiego namalowane”. Po trzech etapach eliminacji najlepszymi z ortografii okazały się:
Maria Jadwiszczak z klasy 8s, Zuzanna Stępień z klasy 8b i Olga Cieślak z klasy 8a.
Gratulujemy!

W klasie 6c odbyła się lekcja z edukacji czytelniczo-medialnej, którą poprowadziła pani Maria Pierszała. Uczniowie obejrzeli prezentację poświęconą życiu i twórczości Stefana Żeromskiego, a następnie - pracując w zespołach - przygotowywali sobie nawzajem pytania.
Rywalizacji towarzyszyła miła atmosfera.6 października 2022r w parafii św. Kazimierza w Łodzi odbyło się wręczenie nagród podczas którego uczennica naszej szkoły Weronika Zajączkowska z klasy 6a otrzymała wyróżnienie.
Konkurs plastyczny został przeprowadzony z okazji XXII Dni Papieskich pod hasłem „Blask Prawdy”.
Organizatorem konkursu była Łódzka Wspólnota Akademicka Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Weronice GRATULUJEMY i życzymy kolejnych sukcesów.
17 października uczniowie klas zerowych w ramach XXIII Bełchatowskich Dni Papieskich wykonali serduszka, którymi ozdobili ogrodzenie pomnika.
Nasi milusińscy w ten sposób uczcili pamięć Ojca Świętego Jana Pawła II - Papieża Polaka.
16.10.2022r. wolontariusze SKC wraz z opiekunami wzięli udział w kiermaszu kremówek papieskich w ramach obchodów XVIII Bełchatowskich Dni Papieskich.
🇻🇦Już od wczesnych godzin porannych nasi uczniowie sprzedawali te pyszne ciastka, które uwielbiał papież - Św. Jan Paweł II.
🇻🇦Kiermasz kremówek papieskich odbył się przed kościołem p.w. Narodzenia NMP.
ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCHDZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ😃Światowy Dzień Uśmiechu w naszej szkole!
😃Nasi uczniowie ciężko pracują już cały miesiąc, na pocieszenie mogli poczytać żarciki na korytarzu naszej czwóreczki z okazji wyjątkowego dnia.
😃Naszym kocham uczniom życzymy wielu powodów do uśmiechu

🙂Radosne Święto obchodzone w pierwszy piątek października to ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU,który ma nam przypominać o tym, że warto się na chwilę zatrzymać, dostrzec drugiego człowieka i zwyczajnie się do niego uśmiechnąć czyniąc swój i jego świat lepszym. 🍀🤓
🙂Uczciliśmy ten dzień na lekcjach wf-u na wspólnych zabawach, tańcach i odgadywaniu zagadek, które wprowadziły nas w radosny nastrój.
🙂„Tego dnia wszelkie przejawy radości dozwolone”
🙂Z pozdrowieniem Samorząd Szkolny SP4 🙌😉


🐶Dnia 07.10.2022r., w ramach Międzynarodowego Tygodnia Zwierząt w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia dotyczące zasad prawidłowej opieki nad zwierzętami.
🐶Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały opowiadania o dzielnym piesku oraz wykonały piękne prace plastyczno-techniczne przedstawiające portret czworonożnego przyjaciela.
🐶To były interesujące zajęcia.
🐶W naszej świetlicy nie można się nudzić.
WRZESIEŃ
 
 
W dniu 26.09.2022 odbyła się otwarta lekcja religii, przygotowana przez panią Małgorzatę Matuszak. W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy IV b, nauczyciele naszej szkoły oraz s. Bogusława Kopka - misjonarka zgromadzenia Świetej Rodziny z Nazaretu , która przyjechała z wizytą do Polski z Ziemi Świętej. Uczniowie w ciekawy sposób mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat miejsca, w którym żył Pan Jezus oraz poznać możliwości aktywnego uczestnictwa we Mszy Świętej.


W dniach 20-22 września uczniowie klas czwartych na lekcji techniki przygotowali plakat oraz rozmawiali na temat szkodliwości dla zdrowia i środowiska nadmiernego korzystania z samochodu. Tym samym wsparli akcje Dzień Bez Samochodu.
Zachęcamy do udziału w akcji.
 

🎈”Każdy Przedszkolak dobrze wie, że kiedy wrzesień kończy się,
od najmłodszego aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka!"🎈

Również w Naszej Szkole obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. 🎈Tego dnia czekało na dzieci wiele atrakcji i niespodzianek. Było "piżamowe przyjęcie" z dziecięcą muzyką i szalonymi tańcami. Był seans filmowy z popcornem oraz zabawy animacyjne. Nasi milusińscy przeżyli fantastyczny dzień pełen atrakcji i zabaw. Dziękujemy pani Patrycji Kołasińskiej i pani Krystynie Krakowiak wychowawczyniom grup zerowych.
🎥Kamera, klaps, akcja!🎥

16 września 2022 r. grupa uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami wyjechała do ATM studio w Warszawie, gdzie brała udział w nagraniu 13 odcinka programu telewizyjnego „The Voice of Poland”🎤.Gdy uczniowie dotarli na miejsce musieli czekać na wejściówki, ale wcale im się nie nudziło. Pełni emocji wypatrywali pojawiające się co jakiś czas gwiazdy. Udało się zrobić pamiątkowe zdjęcia, po czym zasiedli na widowni. Na scenie pojawił się pan Jacek, który gorąco ich przywitał i opowiedział, na czym będzie polegała ich rola, to znaczy, kiedy należy klaskać oraz okrzykami dodawać otuchy występującym. Tuż przed nagraniem chętne osoby z widowni mogły sprawdzić jak to jest wystąpić na wielkiej scenie programu. Wśród odważnych znalazły się dwie uczennice naszej szkoły, które wspólnie zaśpiewały fragment utworu Sylwii Grzeszczak „Tamta dziewczyna”. 🎶Po tych krótkich przygotowaniach w fotelach trenerów pojawili się: Justyna Steczkowska, Lanberry, Marek Piekarczyk oraz Tomson i Baron. Program prowadzili: Małgorzata Tomaszewska, Aleksander Sikora oraz Tomasz Kammel. Kolejnym etapem były występy uczestników, którzy swoim śpiewem dostarczyli wielu emocji i wrażeń. Nagranie trwało 6 godzin. Uczestniczenie w tym wydarzeniu było wielkim przeżyciem, którego uczniowie na pewno nigdy nie zapomną.🎥


Nasza szkoła włączyła się do akcji "Sprzątanie świata – Polska", która jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”.🌍
Celem programu jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska.
Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami. Pięknie wyrażają to słowa piosenki Wojciecha Młynarskiego: „Posprzątajmy sobie w głowach, by nie śmiecić więcej!”.
Uczniowie wyruszyli w teren, by posprzątać te miejsca, które wymagają interwencji.
Dzieci swoim nastawieniem oraz działaniem dają wspaniały przykład i apelują o wyrzucanie śmieci do koszy, a nie na trawę czy chodnik.
Mamy nadzieję, że udział uczniów naszej szkoły w akcji "Sprzątanie Świata - Polska", przyczyni się do ukształtowania wrażliwości na potrzeby środowiska naturalnego oraz nawyku dbałości o naszą planetę.


 
 

Narodowe Czytanie 2022, czyli „Ballady i romanse” w naszej Szkole

„Czucie i wiara silniej mówią do mnie” – głosi polski wieszcz w opowieściach z gminu.
Wzięli to sobie do serca uczniowie klasy 8b, 8d i 8s, czytając „Świteziankę” i „Lilije”.
Miłym gościem jednego ze spotkań była pani Agnieszka Wojewoda, która opowiedziała o swoich ulubionych lekturach. Z uśmiechem na twarzy wspomniała wielotomowy cykl o Ani z Zielonego Wzgórza, który pochłonęła jako nastolatka.
Obecnie ceni powieści o mrocznym klimacie.
Przyniosła ze sobą „Cień wiatru” Carlosa Ruiza Zafona, czyli powieść, która twierdzi, że pierwsze zetknięcie z książką może naznaczyć całe życie człowieka.
Także uczniowie zaprezentowali wartościowe pozycje. Pola przedstawiła książkę Lauren Wolk
pt. „Rok, w którym nauczyłam się kłamać” – historię o tym, że wierzymy pozorom i nie dociekamy prawdy. Marcel polecał science fiction z nutą filozofii, czyli „Dzienniki gwiazdowe” Stanisława Lema.
Finałem lekcji było wspólne piękne czytanie ballady „Lilije” z podziałem na role. Pani dyrektor wcieliła się w Panią, która niecnie zachowała się wobec męża.
Zajęcia upłynęły w atmosferze wyjątkowego skupienia, które przełożyło się na szacunek do czytanego słowa.
 

W dniu 1 sierpnia 2022r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach 78 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystość odbyła się w parafii pw. Narodzenia NMP w Bełchatowie przy pomniku "Pamięci Bełchatowian".

Adres:
ul. Lipowa 11, 97-400 Bełchatów
Kontakt:
tel. 44 /632-22-18; kom. 510-791-755
e-mail: 
sp4@belchatow.pl

Godziny pracy sekretariatu: 
7:30 - 15:30
od poniedziałku do piątku